Povrchové úpravy

    Úvod Povrchové úpravy

Pro námi vyrobené díly zajistíme jejich povrchovou úpravu.

Povrchové úpravy hliníku – eloxování

Pro výrobu duralových dílů používáme převážně letecký dural EN AW 7075. Jeho výhodou je značná pevnost. Povrch tohoto duralu je však nutné chránit, protože snadno podléhá korozi. Z toho důvodu používáme eloxování. Podle výrobce těchto duralů sice není jejich povrch eloxovatelný, protože vzhledem k vysoké tvrdosti duralů velmi špatně přijímá vrstvu eloxu. Za použití vhodné technologické předúpravy však dokážeme provést i již zmíněné eloxování.

Pochopitelně nelze ovlivnit přirozené vlastnosti a chemické složení těchto tvrdých duralů a ve výjimečných případech mohou být na povrchu drobné mapky nebo se může mírně lišit barevný odstín. To však není důvod k reklamaci.

Eloxovaný díl je nutné uchytit pomocí titanové pružiny na tzv. stromeček a ponořit ho do několika lázní. Proto může být na povrchu minimální stopa po uchycení. Před samotným obarvením povrchu je potřeba materiál odmastit tzv. mořením. To je další problém. Materiál EN AW 7075 totiž obsahuje zinek, který extrémně nesnáší mořicí přípravky. Po namočení začíná povrch ihned ubývat a okamžitě se rozpouští. Jedině díky zkušenostem a profesionalitě obsluhy eloxovací linky nedochází ke změně vlastností výrobku. Důležité je také chránit citlivé rozměry, např. vystružované otvory, závity apod.

Eloxovaný dural je pololesklý a mírně odolný proti otěru. Zajistíme i tvrdé eloxování.

Tepelné zušlechtění oceli

Podle charakteru vyráběného díly provádíme tepelné zušlechťování, tedy vytvrzování povrchu. Nejčastěji se jedná o kalení ve vakuu (ocel 12 050 a 19 313) a indukční kalení (ocel 14 260 – např. pro hřebeny pístů). Po kalení následuje chemické černění, základní povrchová úprava oceli proti korozi. Další velmi oblíbenou povrchovou úpravou je teniferace, tedy speciální povrchová úprava v kombinaci kalení a černění, extrémně odolná proti slané vodě.

Služby povrchové úpravy z kapacitních důvodů nabízíme pouze pro námi vyrobené díly.